
Vi öppnar familjebadet igen
I morgon, fredag den 13 januari, öppnar Lugnets badhus Familjebadet igen. Det innebär att hela badhuset är öppet från och med imorgon.
Det var under helgen som två av varandra oberoende familjer kontaktade Lugnets badhus och meddelade att ett barn i vardera familj fått besvär och kan ha drabbats av sjukdomen badhusfötter. De båda familjerna hade nyligen besökt Lugnets badhus. På inrådan av infektionsläkare stängdes därför anläggningen som en försiktighetsåtgärd och prover togs.
Badhusfötter orsakas av en bakterie, pseudomonas aeruginosa. Sjukdomen är inte allvarlig men kan ge smärta och besvär på fotsulan som kan göra det svårt att gå.
Nu har resultatet av proven kommit och vi kan återigen öppna upp Familjebadet.
– Vi vill påminna om att det är väldigt viktigt att man tvättar sig noga innan man går in i bassängområdena och att man ser till att den utrustning som man tar med sig in är ren, säger Cajsa Andersson som är platschef på anläggningen.