Dela sidan på sociala medier

Kontaktinformation

Val av kommunal skola inför förskoleklass

Förskoleklassen är första steget i grundskolan. Syftet med verksamheten är att stimulera varje barns fortsatta lärande och utveckling. Förskoleklassen är obligatorisk för alla barn som bor i Sverige från höstterminen det år de fyller sex år.

Välkomstbrev

Välkomstbrev med information om ansökan och aktuella datum finns på svenska Pdf, 254.3 kB.engelska Pdf, 324.7 kB.somaliska Pdf, 157.5 kB.arabiska Pdf, 533.9 kB. och dari Pdf, 1.7 MB. (PDF)

Önskar du plats för ditt barn i en kommunal skola fyller du i blanketten Val av skola inför förskoleklass som finns i länken nedan. Du fyller i ett förstahands-, andrahands- och ett tredjehandsval. Här kan du läsa om riktlinjer och urvalskriterier för skolplacering i förskoleklass. Pdf, 149.8 kB.

Placeringsskola

Med placeringsskola menas den skola som barnet tillhör utifrån folkbokföringsadress. Till denna skola är barnet prioriterat vid skolvalet men inte garanterad en plats. Vid uppnådd maxkapacitet tillämpas lottning. Här kan du söka efter placeringsskola genom att skriva in din folkbokföringsadress.

Blanketten ska vara Falu kommun, Barn- och utbildningsförvaltningen, 791 83 Falun tillhanda senast 15 december 2021.

Presentationssidor ersätter informationsträffar

Under rådande pandemi har skolorna inte möjlighet att bjuda in vårdnadshavare till informationsträffar, utifrån rekommendationer från Smittskydd Dalarna Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.. Skolorna kommer i stället att ha tydlig information på respektive skolas hemsida, för att beskriva verksamheten så långt som möjligt. Finns frågor och funderingar hälsas ni välkomna att kontakta rektorer och biträdande rektorer.

Inför valet av skola beskriver Falu kommuns grundskolor sin verksamhet på sidor som nås via länkarna nedan.

Skola

Rektor

Biträdande rektor

Aspebodaskolan

Lotta Arenvall

lotta.arenvall@falun.se

023-826 25


Bjursåsskolan

Sara Olsson

sara.s.olsson@falun.se

023-877 15

Sofi Grimmesten

sofi.grimmesten@falun.se

023-869 12

Britsarvsskolan

Henrik Eriksson (tf rektor)

henrik.a.eriksson@falun.se

023-860 86

Jenny Thorén

jenny.thoren@falun.se

023-860 57

Danholnsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Carin Holmström

carin.holmstrom@falun.se

023- 877 13

Främbyskolan

Sanna Mattsson

sanna.mattsson@falun.se
023-823 01


Gruvrisskolan

Niklas Almgren

niklas.almgren@falun.se

023-824 17

Maria Eriksson

maria.x.eriksson@falun.se

023-871 41

Grycksboskolan

Sara Olsson

sara.s.olsson@falun.se

023-877 15

Amar Enochsson

amar.enochsson@falun.se

023-821 05

Hosjöskolan

Daniela Johansson

daniela.johansson@falun.se

023-821 13


Hälsingbergsskolan

Peter Gehlin

peter.gehlin@falun.se

023- 826 45


Hälsinggårdsskolan

Åsa Isaksson

asa.isaksson@falun.se

023-827 48

Tomas Jönsson

tomas.jonsson@falun.se

023-827 25

Liljansskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Lena Östlund

lena.ostlund@falun.se

0246-816 48

Linghedsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Malin Söderström (tf bitr rektor)

malin.soderstrom@falun.se

0246-815 74

Montessoriskolan

Marie Linder

marie.linder@falun.se

023-820 84


Rönndalsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Malin Söderström (tf bitr rektor)

malin.soderstrom@falun.se

0246-815 74

Slättaskolan

Christopher Granberg

christopher.granberg@falun.se

023-824 43

Katarina Tegmark

katarina.tegmark@falun.se

023-839 66

Cecilia Zettervall

cecilia.zettervall@falun.se

023-821 39

Sundbornsskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34

Carin Holmström

carin.holmstrom@falun.se

023- 877 13

Svärdsjöskolan

Per Bergqvist
per.bergqvist@falun.se
0246-815 34

Lena Östlund
lena.ostlund@falun.se
0246-816 48

Sågmyraskolan

Sara Olsson

sara.s.olsson@falun.se

023-877 15

Amar Enochsson

amar.enochsson@falun.se

023-821 05

Södra skolan

Lotta Arenvall

lotta.arenvall@falun.se

023-826 25


Toftaskolan

Per Bergqvist

per.bergqvist@falun.se

0246-815 34 

Lena Östlund

lena.ostlund@falun.se

0246-816 48

Vikaskolan

Åsa Isaksson

asa.isaksson@falun.se

023-827 48


Östra skolan

Ingrid Stenvall

ingrid.stenvall@falun.se

023-826 10


Sidan uppdaterad 2021-12-20